citát: "Balet je pro mě vším."

Michal Štípa,sólista ND Praha - článek pro Překvapení

31. července 2007 v 11:15 | lt |  Balet
Úspěšný sólista baletu ND Praha
Michal Štípa, sólista baletu Národního divadla v Praze, patří k nejpřednějším tanečníkům naší baletní scény. Svědčí o tom ocenění, která v posledních letech obdržel. Jako jediný český tanečník získal dvě ocenění, "malou a velkou" cenu Philip Morris Flower Award v oboru klasický tanec a v roce 2005 také Thálii za roli Alberta v baletu Giselle.
Michal Štípa je nejen vynikající tanečník, ale také sympatický mladý muž. Dokonalá taneční technika spolu s talentem, přirozeným hereckým projevem a vizáží prince ho předurčily k velkým klasickým rolím, jako je například princ v Labutím jezeře, Albert v Giselle či Solor v Bajadéře.

V letošní sezóně má za sebou čtyři premiéry baletů, ve kterých ztvárnil hlavní role: Romeo a Julie, Sólo pro tři v ND Praha, Spartakus v ND Brno a Labutí jezero ve Státní opeře Praha
Jaké jsou ohlasy? Kritici o jeho výkonu píší v superlativech. Své role ztvárňuje s jistotou a dokonalou bravurou. Diváky nadchl svým výkonem v baletu Romeo a Julie, který měl v listopadu premiéru v ND Praha.
Michal se baletu začal věnovat v šesti letech v Baletní škole I. V. Psoty v Brně. "K baletu mě přivedla maminka, která měla úraz, a proto se tanci nemohla věnovat. Měl jsem se stát naplněním jejího snu."
Ani v útlém věku nevadil Michalovi tvrdý baletní trénink. Považoval ho za samozřejmost. Nikdy ho nenapadlo, že by se měl věnovat něčemu jinému. Již od šestého ročníku konzervatoře hostoval na profesionální scéně v Brně. V roce 1998 absolvoval konzervatoř a začal tančit v Národním divadle v Brně, kde se stal za dva roky sólistou. "Nyní už čtvrtým rokem působím jako sólista v Národním divadle Praha. V Praze se mi moc líbí, mám rád její historické centrum. Vždy, když jdu po nábřeží ze zkoušky, tají se mi dech při pohledu na panorama Pražského hradu. "
Michalův jídelníček
Michal má odlehčené, vysoké skoky, jako kdyby popíjel hopsinkou šťávu od gumídků z kresleného seriálu. Prozradil, že si na některá náročná přestavení jako je Giselle, Spartakus či Labutí jezero, kupuje Red Bull. "A ten mi dává křídla", dodává se smíchem.
Nemá ani žádný speciální jídelníček. Může jíst všechno, plno sladkého, třeba i v noci a stejně nepřibere, protože má pohybu až, až. Často, když má večer představení, pouze se nasnídá a pak večeří až po představení, protože s plným žaludkem se nedá tančit. Přes den pije hodně vody a jí ovoce.
Náročné každodenní tréninky
Tanečníci Národního divadla začínají v půl desáté "rozcvičkou" u tyče. Pak pokračují tréninkem na volnost, při kterém jim taneční pedagog zadává různé kombinace a skoky, poté se zkouší repertoár až do půl šesté večer. Michal doplňuje: "Pokud mám večer představení, projdeme si partnerkou a celým souborem balet, který máme večer tančit. Končíme ve dvě odpoledne a před šestou večer už musím být v divadle. Tam se rozcvičím, obléknu do kostýmu a nalíčím."
Jak tráví Michal volný čas
Tak s tím je to špatné. Nemá skoro žádný. Každý den má náročný trénink a několikrát týdně představení. Navíc od podzimu minulého roku zkoušel intenzivně na premiéru Spartaka v Brně a pak do března na premiéru Labutího jezera ve Státní opeře Praha. Nyní se připravuje na premiéru dalšího baletu Sólo pro tři v Národním divadle Praha v nastudování choreografa Petra Zusky. "Je to moje první hlavní role v moderním baletu, jsem sám na sebe zvědavý." V době uzávěrky bylo již po premiéře a Michal měl velký úspěch.
Pokud Michalovi zbude nějaký volný čas, věnuje se modelingu. "Je to pro mne spíše zábava než práce," podotýká Michal. Na rozdíl od modelek mu stačí choreografii vidět jednou a hned si vše zapamatuje. Předváděl modely pro různé módní návrháře na mezinárodním veletrhu módy Styl a Kabo v Brně. Letos na jaře byl s návrhářkou Helenou Fejkovou v Paříži, kde předváděli českou módu.
Vloni předváděl modely návrhářky Hany Havelkové na veletrhu aut v Lipsku. Hana Havelková si ho moc chválila: "Jsme rádi, že s námi spolupracoval Michal Štípa. Je nejen ohromně charismatický a pohybově skvělý, ale má i potřebnou kondici, se kterou dokáže zvládnout i náročné představení."
Jak se sólista ND vlastně k modelingu dostal? "Zajímám se o modeling už dlouho, ale neměl jsem čas se mu věnovat." Minulý rok byl doma pět měsíců s únavovou zlomeninou holenní kosti a nemohl tančit, proto se mohl začít více věnovat modelingu. Protože nemohl trénovat tanec, chodil do posilovny každý druhý den. "Za pár měsíců jsem měl svaly, kterými jsem mohl na pláži oslňovat dívky," říká s úsměvem sympatický tanečník. "Jak jsem po prázdninách zase začal trénovat a tančit, do tří týdnů byly svaly "na oko" pryč, ale ty, které potřebuji k tanci, mi zůstaly."
"Co mě vždycky bavilo a baví, je zpívání. V minulém roce jsem chodil na zpěv jedné k paní profesorce a docela mi to šlo. Od prosince už jsem měl tolik práce, že jsem zpívání musel prozatím nechat."
Michal rád chodí na muzikály do divadla. "Líbí se mi muzikály v Hudebním divadle v Karlíně. Těším se, až uvidím nový muzikál Limonádový Joe a Angeliku. Jinak dávám přednost muzikálům v zahraničí. Nedávno jsem byl na Chicagu v Londýně a bylo to úžasné, krásná výprava, kostýmy, všichni skvěle zpívali a tančili."
Veselé příhody z představení.
Každému tanečníkovi se stane na jevišti něco nepředvídatelného. Michal radí: "Nejlepší je se usmívat a pokračovat dál." Když Michal před několika lety tančil v Marné opatrnosti v Brně, stalo mu pěkné faux pas. "V jednom místě jsem se měl otočit a přejít přes rampu, zakopl jsem jednou nohou o druhou a natáhl jsem se jak široký, tak dlouhý. Všichni se na jevišti začali smát. Naštěstí to byl komický balet, proto si diváci mysleli, že je to schválně a smáli se také," říká s úsměvem Michal.
Divadelní prázdniny
Na divadelní prázdniny se Michal moc těší. "Musím se udržet v kondici a trénovat, protože budu mít hostování ve Filachu v Rakousku. Na Festivalu tance budu tančit úryvky z Labutího jezera a z Romea a Julie. Tančí se na řece na pontonu. Vypadá to nádherně, ale je pro mne nepříjemné, když vidím, jak kolem proudí voda. Soustředím se proto jen na tanec. Ještě pojedu s Terezou Podařilovou na Kanárské ostrovy, kde budeme tančit Čajkovského Pas de deux."
"Jezdím rád do tepla k moři. Minulý rok jsem byl v Tunisku na deset dní, bylo tam krásně. Těším se, že letos pojedu zase, protože si u moře opravdu odpočinu."
Balet je pro mne vším
Balet znamená pro Michala splněný dětský sen. "Už od malička jsem chtěl hrát v pohádkách. Díky baletu se mi to splnilo." Michal Štípa se stává princem v baletu Labutí jezero nebo neohroženým vojevůdcem ve Spartakovi či pirátem v Korzárovi.
Michal má na baletu nejraději krásnou hudbu. "I když mám špatnou náladu, jakmile začne hrát hudba, zapomenu na všechna svá trápení, ponořím se zcela do hudby a tance a stávám někým jiným. Rád tančím prince Siegfrieda, ale nejraději mám roli Romea, protože se mohu více herecky vyjádřit a své emoce přenášet na diváky. Zapomínám na svět okolo a ponořím se do své role," s těmito slovy se loučí sympatický tanečník.
Lenka Trubačová
květen 2007
Princ a Odilie v Labutím jezeru (Michal Štípa a Nikola Márová)
© Sop, Peter Brenkus
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama