citát: "Balet je pro mě vším."

Premiéra baletu Česká baletní symfonie se blíží - nezkrácená, původní verze

10. září 2007 v 11:28 |  Balet
Česká baletní symfonie je nový balet, který připravuje Národní divadlo v Praze. Je vytvořen na hudbu čtyř slavných českých skladatelů, složený z choreografií čtyř českých tvůrců tří generací, Jiřího Kyliána, Petra Zusky, Tomáše Rychetského a Zuzany Šimákové.
Přípravy na nový balet Česká baletní symfonie jsou v plném proudu. Na hudbu českých skladatelů Leoše Janáčka, Bohuslavů Martinů, Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka vznikají ve všech zkušebnách baletu Národního divadla čtyři choreografie.
"První a poslední choreografie, a to moje a Jiřího Kyliána, je už hotová. Prostřední částí večera jsou dvě kratší věci, které budou mít světovou premiéru. Choreografii vytvořili dva talentovaní choreografové a tanečníci souboru, Zuzana Šimáková a Tomáš Rychetský.", uvedl Petr Zuska.
Šéf baletu chce dát příležitost mladým tvůrcům mít oficiální premiéru vedle takových známých tvůrců jako je Jiří Kylián a sám Petr Zuska. "Jsem vděčná za příležitost uvést svoji choreografii na scéně Národního divadla, ale zároveň je to velká odpovědnost", podotýká sympatická mladá choreografka Zuzana Šimáková.
První choreografií složeného večera je D.M.J. 1953 - 1977 od Petra Zusky. Název D.M.J. jsou počáteční písmena skladatelů Dvořák, Martinů, Janáček, ale zároveň znamenají nápis na náhrobku dívky, která zemřela mladá."Jde o dotek určitého momentu, který každého citlivého člověka občas v životě potká. Jakoby se na pár sekund změnila dimenze všech věcí a víte, že jste potkala sama sebe", objasňuje Petr Zuska. V tomto baletu tančí dva sólisté a šest párů. "Ani bych páry nenazýval sborem, protože tancování je náročné" říká Petr Zuska. Zkoušky D.M.J. jsou zatím v začátcích
Dalším vystoupením je Nevyřčené ticho v choreografii Tomáše Rychetského, ve kterém vystupují tři sólové tanečnice. Jeho choreografie vyjadřuje rozdíl mezi vyřčeným a nevyřčeným tichem. "Ticho chápu jako sled myšlenek, které v nás probíhají, když se o něčem rozhodujeme. K choreografii mne inspiroval můj život a klavírní sonáta Leoše Janáčka", vysvětluje Tomáš Rychetský.
Choreografie 6/2 člověka je vytvořena Zuzanou Šimákovou na skladbu Domovina od Bedřicha Smetany s prolínáním lidové písně Holka modrooká od Otakara Ševčíka. Tento balet je o tom, že každý člověk se skládá ze dvou polovin, jedna polovina je pasivní, a proto by měl probudit i tu druhou, aby žil naplno a stal se celým člověkem. Tančí zde šest sólistů, každá postava má jiný charakter, jeden je smíšek, druhý protiva.
Nejznámějším baletním vystoupením večera je Sinfonietta od Jiřího Kyliána na hudbu Leoše Janáčka. Jde o oslavu lidského života, o jeho radostech, svobodě a volnosti. V tomto titulu tančí sedm párů, které vystupují v duetech i ve sborových scénách. Finále vrcholí a soubor předvádí oslnivé skoky.
Národní divadlo v Praze uvede premiéry 20. a 21. září. Před první premiérou budou uděleny Ceny Komerční banky vítězným umělcům ze všech souborů Národního divadla v Praze.
Sinfonietta Foto: Pernica
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama