citát: "Balet je pro mě vším."

Rozhovor s vítězem Ceny Komerční banky Michalem Štípou

8. října 2007 v 11:51 | lt |  Balet
Cenu Komerční banky v Národním divadle za sezónu 2006/2007 získal za nejlepší premiérový výkon v oboru balet sólista ND v Praze Michal Štípa za titulní roli v baletu Sólo pro tři. Ceny Kobanádi byly udíleny 20. září 2007 u příležitosti uvedení premiéry baletu Česká baletní symfonie.

Co říkáte tomu, že jste dostal Cenu Komerční banky?
Jsem moc šťastný, že jsem získal Cenu Komerční banky a velmi si ji vážím. Považuji se za klasického tanečníka, o to jsem víc rád, že jsem dostal ocenění za moderní roli.

Čekal jste to?
Stoprocentně jsem to nečekal, protože nikdo z nás nevěděl, kdo cenu dostane. Z každého souboru Národního divadla byli nominovaní tři finalisté. Do poslední chvíle se to tajilo.

Obdržel jste cenu za hlavní roli v baletu Sólo pro tři. Co pro vás tato role znamená?
Když jsem studoval roli On, bylo to pro mě těžké, protože to byla moje první hlavní role v moderním baletu. O to ji mám raději. Tahle role je zajímavá především tím, že je po herecké stránce úplně jiná než klasické role. Mimo tance zpívám v baletu také na playback francouzskou písničku Jacquese Brela Ces gens-la. Naučit se písničku v brelovském stylu bylo opravdu náročné. Když jsem ji uměl, byl jsem šťastný člověk.

Máte ve svém repertoáru širokou škálu rolí. Kterou roli byste ještě rád tančil?
Vždycky jsem si chtěl zatančit Romea v Romeovi a Julii, Prince v Labutím jezeře, Solora v Bajadéře, a to se mi všechno splnilo. Velmi jsem si přál tančit Spartaka, hlavně kvůli poslednímu duetu Frygie a Spartaka, což se mi splnilo letos v lednu v brněnském Národním divadle.

Jaké role vás čekají v blízké době?
V únoru příštího roku nás čeká v Národním divadle premiéra La Sylphide a Napoli. Role zatím nejsou obsazené. V červnu má pak premiéru Carmen od významného choreografa Matse Eka. Mats Ek byl v Praze již osobně na konkurzu a rozdělil tanečníkům role. V té době jsem měl zrovna potíže se zády, proto jsem konkurz nemohl ani dokončit a byl jsem vybrán na roli Escamilla, což je druhá hlavní mužská role. Uvidíme, jak to bude dál.

Tančíte v klasických i moderních baletech. Je vám bližší klasika nebo moderna?
Nechci moderní balet vůbec podceňovat, ale v moderně se některé technické nedostatky ztratí, což je její výhoda. V klasice se pozná všechno, co je špatně do nejmenších detailů. Já se samozřejmě považuji za klasického tanečníka, hodně jsem však změnil názor od té doby, co jsem studoval roli On v Sólu pro tři, která mě zcela pohltila. Chtěl bych se dál rozvíjet v moderním tanci.
V době, kdy jsem spolupracoval s choreografem Liborem Vaculíkem, mně jeho balety moc neříkaly. V současné době, kdy se věnuji více i moderně, se mi jeho balety velmi líbí. Těším se, až bude Národní divadlo v Praze uvádět některý z jeho baletů, že si v něm budu moci zatančit.
Sólo pro tři
Foto: Roman Sejkot
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kateřina Gyerajová Kateřina Gyerajová | E-mail | 24. října 2007 v 23:45 | Reagovat

Milý Michale,

dnes jsem byla v Národním divadle a musím říct,že pozorovat Vás,jak tančíte,je dokonalý zážitek.

Modlím se za Vás.

                       V úctě Bartolomea

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama