citát: "Balet je pro mě vším."

Hostování baletu ND v Rusku a Portugalsku

3. listopadu 2007 v 19:22 |  Postřehy
Balet Národního divadla v Praze čeká do konce tohoto roku řada hostování v zahraničí. První zájezd této sezóny se uskutečnil do Jekatěrinburgu (bývalý Sverdlovsk), kde vystoupili přední sólisté Národního divadla 15. listopadu u příležitosti slavnostního zakončení výstavy s názvem Čajkovskij v Čechách. Tereza Podařilová a Michal Štípa tančili v sále dětské filharmonie známé Pas de deux z 2. jednání Labutího jezera a Balanchinovu choreografii Čajkovskij, Pas de deux.
Organizátoři jim však nepřipravili zrovna ideální podmínky. Michal Štípa podotýká: "Měli jsme mít jeviště 10 x15 metrů, ale den před odletem jsme se dozvěděli, že bude jen 10 x 5 metrů. Na takovém prostoru jsme nemohli tančit to, co jsme měli nazkoušené. Proto nám nakonec přislíbili, že budeme vystupovat v jiném větším sále.
Cesta trvala do Jekatěrinburgu sice jen přes čtyři hodiny, ale je tam další časový posun o 4 hodiny dopředu. Cítili jsme se proto po cestě hrozně unavení. Po ubytování na hotelu nám ukázali organizátoři jeviště, na kterém jsme měli tančit, ale bylo o hodně menší než nám slíbili. To bylo pro nás nepřijatelné. Vymysleli tedy, že budeme vystupovat na místě, kde mělo sedět publikum. Na parkety nám natáhli baletizol. Měli jsme sice větší prostor pro tanec, ale podlaha byla tvrdá a klouzalo to, takže jsme z toho neměli dobrý pocit, ale zvládli jsme to. Publika složeného především z diplomatů se sice do sálu moc nevešlo, ale představení se jim líbilo."
Hostování v Jekatěrinburgu bylo pro sólisty ND zajímavou zkušeností, protože byli v Rusku poprvé.
Soubor baletu Národního divadla v Praze také vystoupil 20. října v Lisabonu na pozvání festivalového výboru Companhia de Teatro de Almada a ve spolupráci s portugalským bohemistou Františkem Listopadem.
Večer byl komponovaný z choreografií Jiřího Kyliána Petite Mort, Tomáše Rychetského Bezpředmětná křehkost a Petra Zusky Les Bras de Mer a Mariin sen. Tančili Nikola Márová, Klára Kutilová, Ivanna Illyenko, Zuzana Susová, Lubor Kvaček, já, Radek a Jiří Vrátilové, Tomáš Rychetský. Sólovou roli Marie ztvárnila Nikola Márová. Se souborem byl i baletní mistr Jan Kodet.
Michal Štípa o hostování v Lisabonu říká: "Diváci byli skvělí, hodně vřele reagovali na Mariin sen a líbil se jim také Les bras de mer. Hostování v Portugalsku bylo příjemné. V letadle sice nebylo jídlo a ubytování v hotelu nebylo moc dobré, ale v Lisabonu to vykompenzovalo teplo, bylo tam 27 stupňů. Dopoledne i večer jsme leželi na pláži. Oceán byl sice studený, ale stejně jsem se vykoupali. Ráno jsme také viděli výlov ryb na pláži, což bylo zajímavé."
Mariin sen
Foto: archiv ND
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama