citát: "Balet je pro mě vším."

Leden 2008

Sólisté baletu ND Praha zazářili na baletním gala v Pekingu

18. ledna 2008 v 11:00 | lt |  Postřehy
Sólisté baletu ND Praha Nikola Márová a Michal Štípa vystoupili ve dnech 28. - 30. prosince 2007 v Pekingu na baletním galakoncertu v rámci kulturní spolupráce mezi Čínou a Evropou. Ve třech večerech předvedli Čajkovského Pas de deux, duet z baletu Raymonda a Ne me quitte pas ze Sóla pro tři.
Na baletu gala tančili také další významní evropští tanečníci, sólisté Staatsballett Berlin a primabalerína Tamara Rojo z Royal Ballet London. V ostatních ukázkách účinkovali tanečníci z Číny, předvedli např. díla od Forsytha, Balanchina, Minkuse a také tradiční čínský tanec.
Představení se uskutečnila v Národním divadle v Pekingu, které mělo kapacitu přibližně 900 míst. "Tančilo se nám velmi dobře, protože jeviště bylo veliké a doprovázela nás hudba z kvalitní nahrávky," podotýká Michal Štípa.
Všechna představení byla zcela vyprodaná, diváci byli galakoncertem nadšeni. "Publikum je baletně vzdělané a jednotlivé ukázky odměňovalo aplausem podle výkonů tanečníků. Zbožňují hlavně klasická efektní čísla, jako např. Dona Quijota. Z našeho vystoupení se jim nejvíce líbilo Čajkovského Pas de deux, za které jsme sklidili velký potlesk," dodává Nikola Márová.
Úspěšnému vystoupení našich sólistů předcházela náročná cesta z Prahy do Pekingu, která trvala s mezipřistáním v Moskvě 13 hodin. "Cesta byla velmi dlouhá a na sedmihodinový časový posun jsme se za krátkou dobu, co jsme byli v Číně, neaklimatizovali. Organizátoři však byli velmi vstřícní, dobře se o nás starali a měli jsme krásné ubytování," říká Michal Štípa. "Jedině, co nás mrzelo, že jsme nestihli žádné památky, protože jsme většinu času trávili ve zkušebně nebo v divadle. Viděli jsme jen dvě pagody z taxíku," pokračuje Nikola Márová.
Naši tanečníci se těšili na exotické město, ale v centru Pekingu viděli jen moderní zástavbu. Zato čeští sólisté byli exotičtí pro Číňany. Na ulicích se po nich ohlíželi a smáli se na ně. "V restauraci nás u jídla pozorovali a stále na nás mávali," směje se Michal Štípa.
Sólistům ND Praha se v Číně moc líbilo a oba se shodli na tom: "Rádi bychom se do Pekingu vrátili, abychom si mohli prohlédnout město a vidět také památky."
Raymonda
Foto: D. Zehetner