citát: "Balet je pro mě vším."

Rozhovor s Richardem Kročilem, sólistou Národního divadla v Praze - 2. část

8. března 2008 v 16:00 | lt |  Balet
Tři roky jste byl sólistou ve Washington Ballet. Čím to pro vás bylo přínosné?
Když jsem odjel do Ameriky, bylo mi 21 let a najednou to byla pro mě škola života, daleko od rodiny, od přátel a začal jsem za oceánem nanovo. Byly to jedny z nejkrásnějších let mého života. Lidé mě varovali, že je ve světě konkurence a rivalita tak strašná, že to málokdo vydrží. Nevím, jestli jsem měl štěstí, nebo se mýlili, ale ve Washingtonu jsme byli jedna velká rodina. Když se nacvičovaly balety a představení, byli všichni v portále a drželi jeden druhému palce. Řekl bych, že si tam lidi navzájem přáli. Po mém příjezdu za mnou všichni postupně přišli a představili se mi. Vzali mě mezi sebe, chodili jsme pravidelně na večeře a na párty. Nejlepší z toho byly několika měsíční zájezdy po Americe. Všechno jsme podnikali společně, když pak turné skončilo, měl jsem pocit prázdnoty. V podstatě jsem byl na těch lidech hodně závislý. Pobyt v USA byl pro mě přínosný také po taneční stránce, protože jsem se naučil plno věcí. Potkal jsem se světoznámými sólisty, jako byl např. Michail Baryšnikov nebo s hollywoodskou hvězdou Danny Gloverem. Tančil jsem na gala ve Washingtonu se sólisty z American Ballet Theater, např. s Ethanem Stiefelem, na gala v Kanadě s Kirovským baletem a Grand Ballet of Canada, také jsem tancoval pro bývalou první dámu USA Barbaru Bushovou.
Je v USA běžné, že jsou tam zváni významní světoví choreografové?
Pokud se nepletu, tak právě přílivem významných choreografů se v Americe začala zvedat baletní technika a začal se vytvářet nový styl, např. v New York City Ballet se dělají jen Balanchinovy balety a myslím, že díky Michailu Baryšnikovi začalo mít A.B.T. jméno ve světe.
Proč jste vrátil z Washingtonu do Česka?
Nevím, v čem byl hlavní problém, ale když jsem v Americe působil, byly tam potíže s vízy. Měl jsem zrovna období, kdy jsem byl několik měsíců na nemocenské s únavovou zlomeninou a jako cizinec jsem musel být potřebný pro soubor a pro Ameriku. Z imigračního úřadu zjistili, že několik měsíců netancuji a udělali si tedy představu, že v Americe nemám co dělat. I přesto že jsem měl doporučení jak od choreografů, tak pedagogů z renomovaných souborů, nepomohlo mi to. Mluvil jsem se šéfem Washingtonského baletu a od něj jsem se dozvěděl, že mu vyhrožují a pokud budu dál setrvávat, mohli by ho zato zavřít. Neustále jsem pak cestoval mezi Českou republikou a Amerikou, což nebylo zrovna nejlevnější. Poslední verze byla, že se musím vrátit domů a až se věci urovnají, mohu přijet do Ameriky zpět a že mi dají smlouvu. Když jsem se znovu vrátil do USA sbalit si věci a rozloučit se s šéfem souboru, řekl mi: "Ty to nevíš? Všechno je v pořádku, můžeš tady zůstat, mám pro tebe smlouvu." Byl jsem už z toho všeho psychicky vyčerpaný a smířil se s tím, že odjíždím a nevěděl jsem, co mám dělat. Nakonec jsem se rozhodl po telefonátu s rodiči, že se vrátím zpátky do Čech a rozmyslím si, co bude dál. Z Washingtonu mě potom ještě kontaktovali, že mi smlouvu na rok podrží, pokud se budu chtít vrátit, ale mé cesty potom vedly úplně jinudy.
Myslíte, že v Národním divadle v Praze budete moci ve větší míře rozvinout svůj taneční potenciál?
Pevně v to věřím a doufám, proto jsem tady. Do Národního divadla v Praze jsem šel proto, že má možnost zvát lidi ze zahraničí. Těším se vždy na to, až mi někdo bude moci předat další nové zkušenosti a poznatky, novou techniku, která by mě obohatila. Jsem šťastný, když se můžu něco nového naučit. Praha pro mne bude určitě přínosem a doufám, že to tak vnímají i ostatní.
Již třikrát jste byl nominován na Thálii za svůj mimořádný výkon a cena vám unikla jen o vlásek. Myslíte, že v Praze budete mít větší šanci na Thálii dosáhnout?
Myslím, že v případě cen Thálie není kvalita tanečníka nejpodstatnějším kritériem pro získaní ceny. Nicméně se tomuto ocenění nebráním.

Foto: soukromý archiv
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama