citát: "Balet je pro mě vším."

Daria Klimentová, po světě na špičkách

5. dubna 2008 v 16:21 | lt |  Balet
Česká televize uvede 6. dubna ve 20 hodin dokumentární film s názvem Daria Klimentová, po světě na špičkách. Hodinový snímek o primabaleríně Anglického národního baletu natáčel režisér Martin Kubala více než rok a představil ji nejen jako tanečnici, ale také jako civilního člověka.
Daria Klimentová se začala věnovat baletu v pěti letech. Po absolvování konzervatoře získala angažmá v Národním divadle v Praze a po půl roce se stala sólistkou. Po tříleté domácí zkušenosti a vítězstvích na mezinárodních soutěžích přijala nabídku Cape Ballet Company v Kapském městě, kde působila rok jako první sólistka. Poté tři sezóny působila ve Scottish Ballet v Glasgow a nakonec zakotvila v English National Ballet v Londýně. Její angažmá trvá již jedenáctou sezónu. Jako primabalerína této scény premiérově tančí veškerý klasický repertoár a nazkoušela více jak třicet postav.
Martin Kubala doprovázel Dariu Klimentovou při zkouškách, představeních i zájezdech. Zavedl tak diváky do prostředí Anglického národního baletu, na Taiwan, na Tenerife, do Versailles v Paříži, do baletních sálů Národního divadla v Praze a na další zajímavá místa. V dokumentu také představil další aktivity, kterým se mimořádná tanečnice věnuje. Je úspěšnou fotografkou a každé léto vede v Praze vlastní Mezinárodní mistrovské kurzy pro talentované tanečníky.
Režisér zachytil v dokumentu nejen pestré okamžiky ze života tanečnice, ale poodhalil i její soukromí. Daria Klimentová hovoří o své rodině, jež ji vždy podporovala, o své dceři Sabince, která je pro ni tím nejcennějším, a samozřejmě o své lásce k baletu. V dokumentu jsou také zachyceny rozhovory s významnými pedagogy a tanečníky - s Davidem Wallem, Ottou Bubeníčkem, Vlastimilem Harapesem či Dmitri Gruzdyevem. Všichni si spolupráci s Dariou Klimentovou pochvalují a považují ji za jednu z nejtalentovanějších tanečnic Anglického národního baletu.
Martinovi Kubalovi se podařilo vytvořit věrný obraz naší nejlepší baletky, skromné a příjemné mladé ženy, které sláva nestoupla do hlavy a své postavení na výsluní denodenně potvrzuje neúnavnou prací. Daria Klimentová v dokumentu sice říká: "Moc si přeji, aby už filmování skončilo, všechno bylo hotové a já mohla jít domů," přesto se nakonec rozhodla dál s Martinem Kubalou spolupracovat. Režisér o ní bude natáčet časosběrný dokument dalších pět let.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama