citát: "Balet je pro mě vším."

Fantom zavítá do Státní opery

12. dubna 2008 v 12:50 | lt |  Balet
Nový balet Libora Vaculíka Fantom opery bude mít světovou premiéru 10. dubna ve Státní opeře Praha. Hudbu k romantické love story vytvořil Petr Malásek, který spolupracuje s Liborem Vaculíkem na tanečním představení již podeváté. Autorem výpravné scény, které dominují malované kulisy, je scénograf Martin Černý. Spolu s kostýmní výtvarnicí Ľudmilou Várossovou vytvořili scénu a kostýmy již pro Labutí jezero, které mělo premiéru v SOP před rokem.
Námětem pro balet se stal román Fantom opery Gastona Lerouxe. "Kniha má nosný děj, který se dá převést do taneční formy. Zároveň mi přišlo zajímavé inscenovat příběh ze zákulisí operního domu právě ve Státní opeře. Fantom je pohádka, romantická love story. Lákalo mě právě to, že umožňuje pracovat s fantaskními motivy a dramatickými zvraty. Divák by se neměl ani chvilku nudit," uvedl choreograf a režisér inscenace. Příběh diváka zavádí do baletního světa, kdy tajemný Fantom zasahuje ze svých katakomb do příprav baletu Giselle v Pařížské opeře. Zkušená primabalerína Charlotta se při zkoušce zraní a vedení souboru nezbývá, než nabídnout její roli mladičké baletce Christině. Ta nabídku přijímá a její výkon nadchne nejen diváky a hraběte Raoula de Chagny, ale především Fantoma, který je ochoten udělat pro svou lásku Christine cokoliv. Vášeň, žárlivost a láska kulminují v dramatickém finále v tajemných katakombách.
Libor Vaculík je s prací souboru spokojený. "Spoléhám především na opory souboru Ondřeje Novotného, Ivu Povrazníkovou a především Annu Ščekalevu. Ostatní, i když nezkušení tanečníci, jsou technicky dobře disponovaní, takže věřím, že se jim podaří proniknout do mého stylu," komentoval choreograf.
Roli Christiny Daaé ztvární Zuzana Hvízdalová a Thais Martins, tajemného Fantoma Richard Hlinka a Jan Seitl. Raoula de Chagny zatančí Ondřej Novotný a Jan Gebauer, komickou roli Charlotty ztvární Anna Ščekaleva a Iva Povrazníková. Státní opera pozvala na hostování do hlavních rolí také Nikolu Márovou a Alexandre Katsapova, první sólisty Národního divadla v Praze. "Příjemně mě překvapilo, že mě Libor Vaculík vybral do role Christiny. Zkoušky, které jsme s ním zatím měli, proběhly všechny bez problémů, dokonce se při nich i zasmějeme," řekla Nikola Márová.
Balet Libora Vaculíka s filmovou muzikou a výpravnou scénou je určen nejen pro baletní nadšence, ale i pro náročné nebaletní diváky.
Foto: © Státní opera Praha, Irena Vodáková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Domča Domča | E-mail | Web | 4. září 2008 v 18:34 | Reagovat

Jéé krásný fotky..a mooc pěkný článek...miluju fantoma...na svých stránkách o něm taky něco mam... www.red-sky.blog.cz Dííky...

2 eezyvrsij eezyvrsij | E-mail | Web | 26. května 2009 v 14:45 | Reagovat

Byh2E8  <a href="http://ksgpymzvvmkl.com/">ksgpymzvvmkl</a>, [url=http://vbigpvvkecoj.com/]vbigpvvkecoj[/url], [link=http://alxzaqaratqg.com/]alxzaqaratqg[/link], http://nyikpsuffwmw.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama