citát: "Balet je pro mě vším."

Soubor baletu ND na Dance Salad Festival

4. dubna 2008 v 14:46
Balet Národního divadla v Praze poprvé za svou historii hostoval v USA. Celkem 14 členů souboru vystoupilo ve dnech od 20. do 22. března 2008 na mezinárodním tanečním festivalu Dance Salad Festival. Festival představil během tří dnů divákům špičkové tanečníky a choreografy z USA, Kanady, Německa, České republiky, Číny, Nizozemí a dalších zemí. "Bylo tam spousty významných tanečníků, největší zážitek pro mě bylo setkání s tanečníky od Kyliána, bývalým souborem NDT III, nyní Paradox On, který na festivalu vystupoval s BIRTH-DAY od Kyliána. S Paradox On jsme i zkoušeli a trénovali, což byl úžasný zážitek," svěřila se Nikola Márová, primabalerína ND.
Každé představení festivalu se skládalo z mozaiky drobnějších děl, která tvořila jednotný celek. Soubor baletu ND pod vedením Petra Zusky představil v Americe ryze českou tvorbu z dílny legendárního Jiřího Kyliána (Stamping Ground) a Petra Zusky (Mezi horami a Mariin sen). Všechna představení se uskutečnila ve Wortham Center, které má velkou scénu jako pražské Národní divadlo. "Americké publikum bylo mnohem živější než české, často volalo bravo, reagovalo na jednotlivé výstupy a nejvíce se smálo při Mariinu snu," pochválila publikum Nikola. "Festivalové publikum bylo velice pozorné a bylo vidět, že tanci rozumí," dodal Alexandre Katsapov, první sólista baletu ND.
Pražskému souboru se v USA moc líbilo. "Bylo to až překvapivé, čekal jsem totiž, že budu z pobytu otrávený, ale prostředí bylo příjemné a organizace na výborné úrovni," řekl Alexandre. "Bydleli jsme v luxusním hotelu a kdykoliv jsme potřebovali někam jet, přistavili nám auto. Byl to jeden z nejlépe organizovaných zájezdů, kde jsem byla," doplnila Nikola, "škoda jen, že jsme neměli čas jezdit na výlety. Chtěli jsme navštívit New York, podívat se do NASA nebo na rodeo. Jenom pár lidí ze souboru se bylo podívat v zoologické zahradě, ale to bylo poslední den, kdy jsme byli už hodně unavení a dali přednost spánku." "Cesta byla totiž tak vyčerpávající a šesti hodinový časový posun tak znatelný, že jsme ho ještě několik dní po návratu nemohli rozdýchat," vysvětlil první sólista.
Naši tanečníci měli z týdenního pobytu v Houstonu také zajímavé zážitky. Jeden humorný se stal Alexandrovi přímo v letadle: "Objednal jsem si během cesty pivo a steward mě poprosil o průkaz. Řekl jsem mu, jestli si dělá legraci, že mi je 33 let. Nevěřil mi a musel jsem průkaz ukázat. Strašně si mi pak omlouval a pivo už nechtěl zaplatit". Další zážitek, který se stal členovi souboru při posledním představení, už rozhodně veselý nebyl. "Lubor Kvaček si při Mariinu snu natrhl šlachu. Křuplo to na celé divadlo, dokulhal k lavičce a do zákulisí signalizoval, že nemůže dál pokračovat. Naštěstí se Saša Kysil, který dělá druhé obsazení, díval ze zákulisí, ihned se oblékl do kostýmu a vběhl na jeviště," rozpovídala se Nikola, " byl to velmi nepříjemný zážitek, protože Lubora okamžitě odvezli do nemocnice, ale operovali ho až v Praze ."
Pobyt v Americe byl pro tanečníky ND zajímavou profesní zkušeností, vystoupili na mezinárodním tanečním festivalu a setkali se špičkami ze světa tance.
Foto: web
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama