citát: "Balet je pro mě vším."

Úspěch mladých tanečníků na mezinárodní soutěži ve Finsku

9. července 2009 v 11:51 | lt |  Balet
Tanečníci baletu Národního divadla v Praze Magdalena Matějková a Mattia Mantellato se začátkem června zúčastnili prestižní soutěže Helsinki International Ballet Competiton, která probíhala ve dnech 2. až 11. června 2009 ve Finské národní opeře v Helsinkách.
Soutěž Helsinki International Ballet Competiton, která letos slavila 25. výročí svého vzniku, se konala pod záštitou Mezinárodního divadelního institutu ITI. Předsedou poroty byl Kenneth Greve, ředitel Finského národního baletu. Soutěže se zúčastnilo 70 tanečníků z celého světa ve věku od 15 do 25 let. Magda Matějková byla velmi úspěšná a umístila se na třetím místě, Mattia Mantellato postoupil do semifinále.
Nápad připravit na soutěž tyto dva mladé tanečníky dostal Alexandre Katsapov, první sólista baletu ND. Byl přesvědčený, že jsou oba velmi talentovaní a měli by ukázat svůj potenciál světu. Na soutěž se intenzivně připravovali půl roku pod jeho vedením ve svém volnu. Zdálo se, že je to dost času, ale protože do tréninků vstupovaly zájezdy a představení, uteklo šest měsíců jako voda. "Bylo výborné, že nás Národní divadlo podporovalo. Šéf baletu Petr Zuska nás neobsadil do nového baletu Extrém, abychom mohli nacvičovat. Také nám pomáhali baletní mistři a zajímali se o nás," podotkla Magda. Repertoár na soutěž vybíral Saša Katsapov. Protože soutěž měla více kol, bylo potřeba nazkoušet dvě klasické pas de deux a dva moderní duety. "Spousta prvků byla pro Magdu a Mattia nová, hlavně partneřina byla náročná. Nakonec jsem vybral z klasiky Harlekinádu od Petipy, kterou jsem oproti původní verzi velmi ztížil. Jako druhou jsem zvolil Slavnost květin v Genzánu od Bornounvilla. Další choreografii Los Sueňos vytvořila pro tanečníky na míru mladá choreografka Hana Turečková a pak jsme ještě nastudovali část duetu Les bras de mer od Petra Zusky," řekl Saša Katsapov.
Na soutěž odjela Magda s Mattiem už 31. května, let do Helsinek proběhl bez problémů, včetně proclení rekvizit, stolu a židle, které nebyly pro přepravu vůbec lehké. Organizátoři připravili tanečníkům skvělé podmínky, bydleli v komfortním hotelu hned naproti Finské národní opeře, kde soutěž probíhala. V Opeře byl také baletní sál, kde se zkoušelo. "Tréninky stály zato, měly úplně jiný styl než na jaký jsme zvyklí," vyprávěla Magda, "Trénovala nás primabalerína Královského dánského baletu Petrusjka Broholm a baletní mistr Národního finského baletu Jarmo Rastas."
Tanečníci poznali nejen odlišný přístup k práci, ale také rozmanité kultury. Soutěžního klání se zúčastnilo 70 mladých umělců z celého světa, proto konkurence byla velká. "Úroveň kluků i holek byla vysoká, zvláště kluci byli výborní. Tanečníci byli hodně rozdílní, někteří kamarádští a brali soutěž jako zkušenost a zábavu. Byli tam ale soutěžící, kterým šlo jen o to se prosadit a vidět svůj výkon. Tento postoj zastávali Rusové, Číňané byli navíc chladní a Američané byli oproti tomu velmi přátelští," popsala atmosféru Magda.
V prvním kole naši tanečníci vystoupili s klasickou Harlekinádou, do semifinále postoupili oba a tančili v něm moderní číslo Los Sueňos. Magda svým výkonem na porotu velmi zapůsobila a postoupila do finále. "Měla jsem v třetím kole hrozné nervy, jestli se všechno podaří. Tančili jsme s Mattiem Les bras de mer a Slavnost květin v Genzánu, naštěstí vše dopadlo výborně. Porota pak vybrala pro gala představení moderní choreografii Los Sueňos, která jí připadala nejvýraznější. Byla to nejsoučasnější choreografie, která na soutěži byla, jako jediní jsme tančili bosi," svěřila se Magda.
Na galavečeru se nejen tančilo, ale především byli vyhlášeni vítězové soutěže. První místo v ženské kategorii získala Haijing Yao a druhou cenu Hong Yu Guo, obě reprezentantky Číny, třetí místo obdržela Magda Matějková a s ním i finanční odměnu 3500 eur. Úspěch měla nejen Magda, ale také choreografie Hany Turečkové, Los Sueňos. "Oslovil nás jeden choreograf z American Ballet Theatre II, souboru mladých choreografů a tanečníků z New Yorku. Vzkázal, aby mu Hana Turečková zaslala některé ze svých choreografií. Rád by ji pozval do New Yorku, kde bude uspořádán večer mladých choreografů a tam by Hanka mohla ukázat některá svá díla," vysvětlila Magda.
Po závěrečném ceremoniálu se konal slavnostní raut, kde se už Magda mohla v klidu radovat ze svého vítězství a druhý den hurá domů! A co si talentovaná tanečnice o své účasti na soutěži myslí? "Jsem ráda, že jsem byla v Helsinkách, byla to zajímavá zkušenost. Soutěž byla pro mě obrovská motivace, snažili jsme se co nejlépe reprezentovat Národní divadlo. Pokud bude možnost, ráda se podobné soutěže zúčastním a určitě s Mattiem!"

foto: Stanislav Belyaevsky
zdroj : www.bavte.se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama