citát: "Balet je pro mě vším."

Květen 2010

Exposé: Le chorégraphe Petipa et ses ballets célèbres

17. května 2010 v 12:57 | lt |  Balet
Pour mon exposé, j´ai choisi le thème: le chorégraphe Petipa et un de ses ballets célèbres. Au cours de mon exposé je présenterai les points suivants. Pour introduire le thème je dirais quelques mots sur la vie de Marius Petipa et sur sa caririère. Dans la deuxième partie, j´aimerais prèsenter en bref l´histoire d´un de ses ballet les plus célèbres: Le lac des cygnes.
Labutí jezero
Marius Petipa est le personage le plus important du ballet classique. Il est né à Marseille en 1818. Dès sa jeunesse il a beaucoup voyagé: il a visité NY, Paris et Madrid. À Madrid il fait l´aprentissage des dances espagnoles et deux ans plus tard il obtient la place de premiér danseur au Théâtre impérial. Il épouse une danseuse russe Maria Sourovchtchikova, il apprécie sa grâce et sa beauté, il la compare à Vénus. Grace à ses succès on lui offre le poste de maître de ballet en second. Sept ans plus tard, il part á Paris, il est invité à l´Opéra de Paris pour montrer ici ce qui sera son chef-d´oeuvre, Coppélia. Ce triomphe, ensemble avec le succes de son Roi Candaule, lui permet d'acceder très vite la premiere place.
Víla vánoc
Louskáček
Peu à peu, il deivent très célèbre. À l´Opéra de Paris, il présente Le Bayadère, Le Corsaire ou Don Quichotte. En 1886 il part à Saint - Petersburg parce que de vrais musiciens pour le ballet se trouvent ici. Il devient un grand admirateur de Tchaikovkski et de Glazunov. En s´inspirant de leur musique, il crée la chorégraphie pour Le lac de cygnes, La Belle au bois dormant, Casse - Noissete, Raymomda et d'autres ballets. Maintenant je voudrais vous présenter en bref l´histoire d´un de ses ballets célèbres. Comme le ballet le plus important j´ai choisi Le Lac des cygnes.
SOP,Peter Brenkus
La prince Siegfried fête sa majorité. Sa mère lui annonce que le jour suivant, au cours d'un grand bal pour son anniversaire, il devra choisir une épouse. Vexé de ne pouvoir choisir celle-ci par amour, il se rend durant la nuit dans la forêt. C'est alors qu'il voit passer une nuée de cygnes. Une fois les cygnes parvenus près d'un lac, il voulait tirer, mais il s'arrête aussitôt ; devant lui se tient une belle femme vêtue de plumes de cygne blanches. Enamourés, ils dansent et Siegfried apprend que la jeune femme est en fait Odette. Un terrible sorcier, Von Rothbart, la captura et lui jeta un sort ; le jour, elle serait transformée en cygne et la nuit, elle redeviendrait femme. D'autres jeunes femmes et jeunes filles apparaissent et rejoignent Odette. Ayant appris son histoire, le prince Siegfried, fou amoureux d'elle, ressent alors beaucoup de pitié pour elle. Après Von Rothbart apparaît. Siegfried menace de le tuer mais Odette intervient; si Von Rothbart meurt avant que le sort ne soit brisé, le sort sera irréversible. Le seul moyen de briser le sort est que le prince épouse Odette.
Labutí jezero SOP
Le lendemain, au bal, à la suite des candidates fiancées, survient le sorcier Rothbart, avec sa fille Odile, vêtue de noir (le cygne noir), qui est le sosie d'Odette. Abusé par la ressemblance, Siegfried danse avec elle, lui déclare son amour et annonce à la cour qu'il compte l'épouser. Au moment où vont être célébrées les noces, la véritable Odette apparaît. Horrifié et conscient de sa méprise, Siegfried court vers le lac des cygnes. La façon dont Odette apparaît diffère selon les différentes versions du ballet; Odette arrive au château ou Von Rothbart montre à Siegfried une vision d'Odette.
À ce point, Sigfried voit qu'ayant declare son amour à Odile, il condamne, sans le savoir, Odette à demeurer un cygne pour toujours. Odette s'envole sous la forme d'un cygne et Siegfried est abandonné dans le chagrin et la douleur lorsque le rideau tombe.
SOP,Peter Brenkus
Pour concluire je résume que Marius Petipa est une figure essentielle du balllet classique, il travaillait à Madrid, à l´Opèra de Paris et à Saint Petersburg, il collaborait avec les musiciens fameux - Tchaikovskij, Glazunov, Pugni etc. Je vous ai aussi rapellé l´histoire de son chef - d´oeuvre qui peuvent peut être considéré comme le symbole du ballet classique que chacun devrait connaître.
Spící krasavice
Raymonda
Na prvním fotu: Nikola Márová a Michal Štípa Foto: Hana Smejkalová
Na druhém fotu: Nikola Márová, na třetím: Tereza Podařilová a Michal Štípa Foto: Roman Sejkot
Na čtvrtém, pátém, šestém fotu: Nikola Márová a Michal Štípa Foto: © Sop, Peter Brenkus
Na sedmém fotu: Rebecca King a Alexej Afanassiev Foto: © Státní opera Praha
Na osmém fotu: Nikola Márová a Michal Štípa Foto: web

Spící krasavice vtančila na scénu Stání opery

14. května 2010 v 17:09 | lt |  Balet
Největší událostí sezóny baletu Státní opery Praha je bezpochyby uvedení klasického baletu Petra Iljiče Čajkovského Spící krasavice, avšak s výmluvným podtitulem Poslední dcera cara. Proslulý titul připravuje s baletním souborem známý choreograf Youri Vàmos, který ho divákům představí na premiéře v sobotu 23. ledna v 19 hodin. Hlavní role ztvární Andrea Kramešová a Filip Veverka, členové souboru Královského švédského baletu.
Spcí krasavice
Poprvé se klenot klasického baletu objevil v tehdejším Smetanově divadle v inscenaci Národního divadla 11. 9. 1950 v choreografii a režii Saši Machova. Poslední dvě verze nastudování baletu z roku 1990 a 2000 jsou spojeny se jménem význačného pedagoga a režiséra Borise Bregvadzeho, který v Praze obnovil původní choreografii Maria Petipy, Fjodora Lopuchova a Konstantina Sergejeva. Hlavní role ztvárnili Tereza Podařilová, Daria Klimentová, Stanislav Fečo, Alexandre Katsapov a další.
Baletní soubor Státní opery uvádí balet Spící krasavice zcela v originálním pojetí choreografa Youriho Vàmose. "Jeho verze je podle mého názoru dokonalá, partitura Čajkovského je předělaná tak, že ani jedna nota není ponechána na pospas svému osudu," říká šéf baletu Pavel Ďumbala. Dirigent tohoto představení Pavel Šnajdr ho doplňuje: "Partituru budeme hrát v úpravě pana Vàmose, je různě přeskupená. Myslím, že se mu podařilo docílit potřebného dramatismu, aby mohl spolu s tanečníky vyjádřit, co chce divákům sdělit."
Spící krasavice
Romantický příběh Spící krasavice dostává ve Vámosově pojetí zcela ojedinělou podobu. Pomocí gest, vypjatých emočních situací a ojedinělého choreografického slovníku vypráví o životu a zániku poslední carské rodiny a dává ho do spojitosti s Annou Andersonovou, která si celý život myslela, že je poslední carskou dcerou Anastasií. Scény u dvora ve vzpomínkách domnělé Anastasie se prolínají s neutěšenou realitou. Zároveň v baletu nechybí slavné pasáže z Petipovy choreografie. "Opravdu se diváci nemusí bát, že se nebude na jevišti tančit. Použil jsem z klasické verze např. Adagio růží, velké pas de deux, výstup Modrého ptáka a další známé prvky. Ale celý balet je především o představivosti. O tom, co si myslíme a vidíme ve svých fantaziích. Pro mě je důležité, aby tanečníci hráli, aby pohybem dýchali. Nechci, aby byli jenom technickými stroji a byli oceňováni za to, jaké dělají kroky, jejich výkon musí být komplexní," vypráví o svém baletu choreograf.
Spící krasavice
"Je to náročné, ale velmi mě baví vyjadřovat svoje pocity a emoce v takové dramatické roli. Není to jenom o tom, že bych běhala vyšinutá po jevišti, ale mám zároveň možnost ukázat techniku, krásně si zatancovat, jak v náročných sólech, tak v pas de deux," svěřuje se Andrea Kramešová.
Novou Spící krasavici studuje soubor už od října, ale poslední měsíc probíhají velmi intenzivně zkoušky s choreografem Youri Vàmosem a jeho asistenty Joyce Cuoco a Alexejem Afanassievem. Požaduje po tanečnících, aby každou pózu a gesto naplnili obsahem, aby netančili jen prázdnou klasiku na krásnou hudbu. "Youri Vámos s námi pracuje úplně jinak, než jsem zvyklá, ale každý krok má svůj smysl. Přesně ví, co od nás chce, je to génius," podotýká Rebecca King, sólistka baletu Státní opery. Sám choreograf si spolupráci se souborem pochvaluje: "Myslím si, že ansámbl má velmi dobré zázemí a že velmi tvrdě pracuje. Velmi rád dělám balet s lidmi, které to baví a chtějí se naučit něco nového. Zatím všechno zvládají dobře a já si to užívám."
Hlavní roli Anastasie ztvární Andrea Kramešová a Rebecca King, tajemného "Neznámého" zatančí Filip Veverka a Alexej Afanassiev.
Spící krasavice
O své roli více prozrazuje Filip Veverka: "Jsem známý a neznámý zároveň. Provázím Anastasii dvěma světy, tím, který žije, a jejími představami. Jsem taková divadelní pomůcka, která celý příběh spojuje." Rebecca King dodává: "Neznámého vidím jen já. Pomáhá mi, abych nebyla sama, zavádí mě v představách k mé rodině. Jednou si představuji, že jsem s rodinou v zahradě nebo na slavnosti na carském dvoře a pak se zase ocitám v kruté skutečnosti a chci spáchat sebevraždu. Až na závěr mě vykoupí z mé samoty Neznámý."
Spící krasavice

Oběma obsazením se věnuje stejná pozornost a zkouší se intenzivně každý den od rána do večera v obou baletních sálech Státní opery, v jednom trénuje sbor a v druhém sólisté. Jedné takové zkoušky jsem se minulý týden měla možnost zúčastnit, v té době byl zrovna Youri Vàmos s Alexejem Afanassievem v zahraničí, takže s tanečníky nacvičovala Joyce Cuoco, na kterou v roce 1992 choreograf tento balet stavěl, proto o jeho Spící krasavici ví všechno, a především je skvělá pedagožka. Zkouška měla příjemnou atmosféru. Nejdříve se tančí "kočičí duet" v podání prvního obsazení Kokoro Unemoto a Milana Bočka, jejich vystoupení působí humorně a je již naprosto vyladěné, poté nastoupí druhé obsazení Darii Lazucové a Jevgenije Vrublevského, kde zbývá ještě zdokonalit náročné zvedačky. Po chvíli se už zkouší sborová scéna valčíku, při kterém tanečníci zaplňují celý sál. Valčík je ladný a synchronní, od Joyce Cuoco se tedy ozývá většinou pochvala: "Very nice". Někdy také ale připomínky jako: "Little bit later … little more turning … too fast … gently" a další. Je velmi pečlivá, počítá tanečníkům rytmus, a když je něco potřeba ukázat, sama jim to předvede. Další výstupem je "pivko tanec", v kterém jdou studenti z hospody a vesele přitom tančí. Asistentka je stále bedlivě pozoruje, občas je zastavuje, ale s jejich výkonem je spokojená. Pak už začíná pauza a tanečníci mají chvíli času načerpat nové síly.Spící krasavice
Další týden již přípravy baletu vrcholí a konají se zkoušky především na jevišti, a to již s kostýmy, světly a orchestrem. Tanečníci si zvykají na jevištní prostředí rychle a taneční projev je velmi jistý. Hlavní představitelé Andrea Kramešová a Filip Veverka jsou zcela dokonalí. Nejsou však hotové některé detaily scény, jeden technický prvek stále ne a ne fungovat, až si sám choreograf musí dojít na jeviště kulisu posunout na správné místo. Také světla jsou někdy změněna dříve nebo se zpožděním. Orchestr ještě piluje interpretaci, dirigent Šnajdr ho proto občas zastavuje uprostřed variace, což pro tanečníky není příjemné, ale ti vzápětí pokračují jakoby se nic nestalo a svá sóla dokončují zcela bez problémů. Zkouška uteče jako voda a následuje porada s choreografem. Premiéra se rychle blíží, zbývá doladit jen některé technické detaily scény, aby všechno bylo dokonalé.
Diváci mohou již brzy vidět na scéně Státní opery výpravný klasický balet Spící krasavice - poslední dcera cara. Neotřelé pojetí Youri Vàmose s nádhernou hudbou Petra Iljiče Čajkovského potěší nejen dospělé, ale i děti.Zdroj: www.tanecnaktuality.cz
Foto: © Státní opera Praha,