citát: "Balet je pro mě vším."

Červen 2015

Ročenka Tanečních aktualit 2014/2015

26. června 2015 v 22:02 | lt |  Postřehy
Redakce internetového portálu Taneční aktuality.cz zahajuje kampaň na podporu své nové ročenky. Taneční aktuality se rozhodly využít jeden z nejmodernějších a nejzábavnějších způsobů financování prostřednictvím serveru Nakopni.Mě.Letošní ročenka vyjde již po osmé. Jedná se o tištěný výbor z textů, které pokrývají divadelní sezonu 2014/2015 a s ní i veškeré dění v českém profesionálním tanci! Letošní číslo má být obzvlášť nadupané informacemi ze světa tance, kromě recenzí na nová představení kamenných divadel a moderních scén, reflexí z festivalů, reportáží ze zajímavých projektů, v ročence najdete i řadu rozhovorů s tvůrci a tanečníky, například i s Terezou Podařilovou, primabalerínou ND a vítězkou letošní Thálie, jejíž fotka bude i na titulní straně. Součástí nové ročenky bude také choreografický speciál Improvizace jako choreografický princip. Obsah knihy tvoří jedinečný ucelený obraz o současném stavu našeho tanečního umění a jako tištěná publikace zůstane fyzicky zachována pro budoucí generace.
Jak můžete přispět? Je to jednoduché, každý čtenář a fanoušek tance, který se rozhodne podpořit vydání ročenky, může pomoci podle svých možností a získat na oplátku jednu z odměn - bude mít tak trvalou památku na Taneční aktuality a dobrý pocit z toho, že se stal součástí živého projektu. Co můžete získat? Velkou škálu odměn od jmenovitého poděkování na našich stránkách, přes výtisky ostatních ročenek a jiné dárky, až po exkluzivní možnost zkusit si s námi opravdovou novinářskou práci.
Odkaz na projekt:http://www.nakopni.me/projekty/umeni/rocenka-tanecnich-aktualit-20142015


Taneční aktuality.cz
, první internetový portál o tanci, je vaším orientačním bodem ve světě tance. Na našich webových stránkách naleznete denní zpravodajství z tanečního světa, odborné recenze, reportáže, zajímavé rozhovory s předními českými i hostujícími umělci, festivalové zpravodajství, ale i informace o konkurzech, workshopech, tanečních školách, diář tanečních představení z celé republiky atd. Sledujeme balet, současný tanec, fyzické divadlo, nový cirkus a další profesionální pohybově-divadelní formy v celé České republice, částečně i na Slovensku. Příležitostně publikujeme také recenze a reportáže ze zahraničních scén.
Webové stránky jsou provozovány obecně prospěšnou společností Taneční aktuality o. p. s., jejímiž zakládajícími členy jsou absolventi oboru taneční věda na taneční katedře HAMU. Redakce se tak stala nepostradatelnou a uznávanou složkou teoretické základny oboru.

Letní Galavečer tanečníků a choreografů Národního divadla s humorem a nadsázkou a vynikajícími výkony

26. června 2015 v 21:49 | lt |  Balet
Galavečer tanečníků a choreografů Národního divadla v Praze a v Brně se uskuteční ve dnech 1. a 3. července 2015 v Divadle Broadway. Diváky čekají humorné a efektní výstupy, krátké příběhy ze života, které spolu s vynikající technikou špičkových tanečníků a zajímavým scénickým zpracováním vytvoří jedinečný taneční koktejl. Baletní gala připravili talentovaní choreografové, členové baletu Národního divadla. Myšlenka představení choreografického ateliéru ND v Praze žije již celých 10 let a za tu dobu si večer choreografů získal přízeň publika i ocenění z řad kritiky. Začátkem léta má publikum možnost poprvé a naposledy shlédnout jedinečné galapředstavení v Divadle Broadway. Organizátorem obou večerů je bývalý sólista baletu ND a zahraničních souborů Filip Veverka. Večer bude složený jak z úspěšných čísel letošního ročníku choreografického ateliéru, tak toho nejlepšího z předchozích let a přijedou zatančit také hosté z brněnského baletu ND. Během večera vystoupí sólisté baletu ND: Zuzana Šimáková, Viktor Konvalinka, Andrea Kramešová, Ondřej Vinklát, Giovanni Rotolo a další. Diváci budou mít příležitost naposledy vidět tančit výborného tanečníka Viktora Konvalinku, který bude od příští sezony působit ve švédské Norrdans company.

Filip Veverka, organizátor projektu, říká:
"Celý projekt vznikl docela spontánně a náhodou. Mluvil jsem s tanečníky po představení Miniatur a říkali mi, jaká je to škoda, že se jejich choreografie, s kterými strávili spoustu času, uskutečnily pouze jednou. V tu chvíli jsem si vzpomněl, že mi majitel Divadla Broadway pan Lichtenberg nabízel pronájem divadla na různé projekty. Z tohoto nápadu tak vznikly naše letní představení a diváci se mohou těšit na to nejlepší, co představí přední tanečníci z našich prvních baletních scén."

Program:
1. Down from Upside (Alice Petit, Morgane Lanoue )
2. Subway (Zuzana Šimáková)
3. 23:47 (Benjamin Husson )
4. Solo from Port 9 (Viktor Konvalinka)
5. ND3 - Zemřeš smrtí Bongo Bongo (Marek Svobodník)
Pauza
6. Wash it out (Ondřej Vinklát )
7. Duet z choreografie Balance (Adam Sojka, ND Brno)
8. Closed Memory (Zuzana Šimáková, Jonáš Dolník)
9. Chiribim (Gianvito Attimonelli, Riccardo de Nigris )
10. Just Solo II (Viktor Konvalinka)
11. Petit Cord (Marek Svobodník)
Konec

Tři otázky pro Michala Záhoru - TA

8. června 2015 v 10:12 | lt |  Balet

Michal Záhora je český choreograf, tanečník a pedagog. Jako tanečník získal široké zkušenosti v zahraničních angažmá tanečních souborů a také při spolupráci s mnoha světovými choreografy (Paco Decina, David Parsons, Liv Lorent, Adam Benjamin, Janet Smith aj.). Ze spolupráce s českými choreografy byly významné představení Jade a Danse Macabre(choreografie: Jan Kodet) a umělecko-pedagogický projekt Špalíček Bohuslava Martinů (2009, choreografie: Eva Blažíčková).
Michal Záhora rovněž systematicky prohluboval i svou pedagogickou praxi - vyučoval současnou techniku jak v zahraničí, tak v "domovské" Konzervatoři Duncan centre, kde byl v letech 2009-2013 jejím ředitelem. Na letošní České taneční platformě vystoupí se svou dosud poslední choreografií Diptych, za kterou získal širší nominaci na Cenu Thálie 2014.
Vaše choreografie Diptych je založena na protikladech, vyjadřuje oscilaci duše mezi nebem a peklem. Jak jste na toto téma přišel a jak jste ho převedl do pohybové formy?
Choreografie Diptych tematicky volně navazuje na zpracované téma v předešlé choreografii Orbis pictus(spolutvůrce Lenka Bartůňková). Opakuje se motiv dualismu, který se v Diptychu přesunul z vnějšího světa do nás samotných. Jsou to naše vlastní pekla, temnoty a setkání s vlastním stínem. Oproti tomu naše nebe, světlo, stav blaženosti… Jak toto bylo vyjádřeno tancem, posoudí divák.
Proč měl Diptych premiéru v kapli sv. Anny v Nečtinách u Plzně? Nese v sobě toto místo nějakou symboliku?
Jedná se o sakrální prostor, místo, kde se setkáváme se sebou samými, a tedy i tím, co nás převyšuje. Diptych byla v mých představách choreografie, která by významově a tematicky mohla patřit do takových prostor. Zároveň inscenování v této kapli umožnilo návrat do dob, kdy se v kostelích nepoužívaly lavice. Peklo v západní (temné části kostela) a Nebe ve východní (oltářní) části. Diváci (tehdy věřící) ve středu, tedy v průsečíku obého. Překrásná symbolika.
V rámci BeSpectACTive! se uskutečnily umělecké videorezidence v italském Sibiu (29. března-5. dubna) a Sansepolcru (7.-11. dubna). Mohl byste nás s tímto projektem více seznámit?
Jedná se o rezidence umožňující vznik nového představení za účasti diváků. Ti aktivně vstupují do procesu tvorby, a tak se na představení - jeho vzniku - i podílí. Do choreografické kuchyně lze vstupovat přes webové rozhraní a přímo komunikovat s tvůrci. Zapojit se mohou diváci odkudkoli.
Autor: Lenka Trubačová, TA